AVX Corporation CRC3A4E122JT
CRC3A4E122JT picture photo
Mfg. Part Number
CRC3A4E122JT
Manufacturer
Product Category
Resistor Networks, Arrays
Brief Description
RES ARRAY 4 RES 1.2K OHM 1206
Datasheet Download
CRC3A4E122JT.pdf
Availability of CRC3A4E122JT
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
CRC3A4E122JT Order Process
Ship out your order
Specifications of CRC3A4E122JT
Internal Part NumberEIS-CRC3A4E122JT
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyResistor Networks, Arrays
SeriesCRC, Kyocera
PackagingTape & Reel (TR)
Circuit TypeIsolated
Resistance (Ohms)1.2k
Tolerance±5%
Number of Resistors4
Number of Pins8
Power Per Element62.5mW
Temperature Coefficient±250ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Applications-
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1206 (3216 Metric), Convex, Long Side Terminals
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.024" (0.60mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRC3A4E122JT
Related LinksCRC3A4, CRC3A4E122JT Datasheet, AVX Corporation Distributor
CRC3A4E122JT Details Description
Related parts for CRC3A4E122JT
CAP TANT 47UF 10V 20% RADIAL datasheet.pdf
CAP FILM 10UF 10% 100VDC RADIAL datasheet.pdf
TRANS PREBIAS NPN/PNP SMINI6 datasheet.pdf
RES SMD 47.5KOHM 0.02% 1/4W 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 75W datasheet.pdf
RES SMD 110K OHM 0.01% 3/4W 2512 datasheet.pdf
DIODE ZENER 4.7V 500MW SOD80 datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 25 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
CAP FILM 39NF 10% 400VDC RAD datasheet.pdf
CAP FILM 2700PF 5% 250VDC RADIAL datasheet.pdf