Vishay/Dale CRCW020110R5FNED
CRCW020110R5FNED picture photo
Mfg. Part Number
CRCW020110R5FNED
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 10.5 OHM 1% 1/20W 0201
Datasheet Download
CRCW020110R5FNED.pdf
Availability of CRCW020110R5FNED
QUANTITY
CRCW020110R5FNED Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW020110R5FNED
Internal Part NumberEIS-CRCW020110R5FNED
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package10,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRCW
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)10.5
Tolerance±1%
Power (Watts)0.05W, 1/20W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0201 (0603 Metric)
Supplier Device Package0201 (0603 Metric)
Size / Dimension0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
Height0.011" (0.28mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW020110R5FNED
Related LinksCRCW0201, CRCW020110R5FNED Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW020110R5FNED Details Description
Related parts for CRCW020110R5FNED
CONN RECEPT VERT 120POS 1.27MM datasheet.pdf
CAP CER 300PF 200V 1111 datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 300V 10A TO220F datasheet.pdf
CONN HEADER 17POS 1.5MM TIN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 75W datasheet.pdf
12+12 WAY HORIZ PIN HEADER datasheet.pdf
CONN HEADER 64POS 2.54MM datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 3A 250VAC 50VDC datasheet.pdf
SYSTEM datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 2.5X2.0MM 3.3V datasheet.pdf