Vishay/Dale CRCW020110R7FNED
CRCW020110R7FNED picture photo
Mfg. Part Number
CRCW020110R7FNED
Brief Description
RES SMD 10.7 OHM 1% 1/20W 0201
Datasheet Download
CRCW020110R7FNED.pdf
Availability of CRCW020110R7FNED
QUANTITY
CRCW020110R7FNED Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW020110R7FNED
Internal Part NumberEIS-CRCW020110R7FNED
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package10,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)10.7
Tolerance±1%
Power (Watts)0.05W, 1/20W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0201 (0603 Metric)
Supplier Device Package0201 (0603 Metric)
Size / Dimension0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
Height0.011" (0.28mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW020110R7FNED
Related LinksCRCW0201, CRCW020110R7FNED Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW020110R7FNED Details Description
Related parts for CRCW020110R7FNED
FUSE BOARD MNT 750MA 250VAC 2SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC VERSACLOCK SYNTHESIZER 20QSOP datasheet.pdf
BOARD EDUCATION LPC2138 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 400W datasheet.pdf