Vishay/Dale CRCW020112R0JNED
CRCW020112R0JNED picture photo
Mfg. Part Number
CRCW020112R0JNED
Brief Description
RES SMD 12 OHM 5% 1/20W 0201
Datasheet Download
CRCW020112R0JNED.pdf
Availability of CRCW020112R0JNED
QUANTITY
CRCW020112R0JNED Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW020112R0JNED
Internal Part NumberEIS-CRCW020112R0JNED
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)12
Tolerance±5%
Power (Watts)0.05W, 1/20W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0201 (0603 Metric)
Supplier Device Package0201 (0603 Metric)
Size / Dimension0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
Height0.011" (0.28mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW020112R0JNED
Related LinksCRCW0201, CRCW020112R0JNED Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW020112R0JNED Details Description
Related parts for CRCW020112R0JNED
RES ARRAY 16 RES 1K OHM 18DRT datasheet.pdf
IDC CABLE- AKR34A/ AE34M / APK34 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .100 EXTEND datasheet.pdf
INDICATOR 12V 6MM PROMINENT BLU datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 15AWG BLUE 1000' datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 25W datasheet.pdf
RES 12K OHM 2% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
RES 562K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC DRIVER SGL PHASE QFN datasheet.pdf
IC EEPROM I2C BUS 256KBIT 8TSSOP datasheet.pdf
CERTI-LOK DIE datasheet.pdf
CAP FILM 180NF 10% 400VDC RAD datasheet.pdf