Vishay/Dale CRCW0201140KFNED
CRCW0201140KFNED picture photo
Mfg. Part Number
CRCW0201140KFNED
Brief Description
RES SMD 140K OHM 1% 1/20W 0201
Datasheet Download
CRCW0201140KFNED.pdf
Availability of CRCW0201140KFNED
QUANTITY
CRCW0201140KFNED Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW0201140KFNED
Internal Part NumberEIS-CRCW0201140KFNED
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)140k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.05W, 1/20W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0201 (0603 Metric)
Supplier Device Package0201 (0603 Metric)
Size / Dimension0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
Height0.011" (0.28mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW0201140KFNED
Related LinksCRCW0201, CRCW0201140KFNED Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW0201140KFNED Details Description
Related parts for CRCW0201140KFNED
IC DAS 12BIT 8CH 44-PLCC datasheet.pdf
CABLE ASSY MTRJ-DUP LC XG50 5M datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 8POS STRAIGHT PINS datasheet.pdf
CAP CER 22PF 50V R2H 0402 datasheet.pdf
CAP TANT 0.33UF 5% 50V AXIAL datasheet.pdf
TVS DIODE 15VWM FLATPOWER datasheet.pdf
Connector Socket 24 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONN RCPT 7POS PNL MNT SKT datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X25MM L-TAB datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X20MM XCUT T412 datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 2.0X1.6MM 3.3V datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPST 10A 24V datasheet.pdf