Vishay/Dale CRCW020117K4FKED
CRCW020117K4FKED picture photo
Mfg. Part Number
CRCW020117K4FKED
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 17.4K OHM 1% 1/20W 0201
Datasheet Download
CRCW020117K4FKED.pdf
Availability of CRCW020117K4FKED
QUANTITY
CRCW020117K4FKED Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW020117K4FKED
Internal Part NumberEIS-CRCW020117K4FKED
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package10,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRCW
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)17.4k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.05W, 1/20W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0201 (0603 Metric)
Supplier Device Package0201 (0603 Metric)
Size / Dimension0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
Height0.011" (0.28mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW020117K4FKED
Related LinksCRCW0201, CRCW020117K4FKED Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW020117K4FKED Details Description
Related parts for CRCW020117K4FKED
BEZEL SNAP ON IVORY datasheet.pdf
RES 75 OHM 2W 5% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 470PF 100V 10% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 47PF 1KV RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 75W datasheet.pdf
R-C SNUBBER INDUCTIVE LOAD datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
Connector Socket 16 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONN EDGECARD 38POS .100" datasheet.pdf
CAP ALUM 1500UF 20% 63V RADIAL datasheet.pdf
RES 47.5K OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf