Vishay/Dale CRCW020119K6FNED
CRCW020119K6FNED picture photo
Mfg. Part Number
CRCW020119K6FNED
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 19.6K OHM 1% 1/20W 0201
Datasheet Download
CRCW020119K6FNED.pdf
Availability of CRCW020119K6FNED
QUANTITY
CRCW020119K6FNED Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW020119K6FNED
Internal Part NumberEIS-CRCW020119K6FNED
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package10,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRCW
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)19.6k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.05W, 1/20W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0201 (0603 Metric)
Supplier Device Package0201 (0603 Metric)
Size / Dimension0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
Height0.011" (0.28mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW020119K6FNED
Related LinksCRCW0201, CRCW020119K6FNED Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW020119K6FNED Details Description
Related parts for CRCW020119K6FNED
RES SMD 1.43K OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
FIXED IND 39UH 2.7A 81.5 MOHM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 99W datasheet.pdf
FIXED IND 820NH 540MA 510 MOHM datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 27 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
CAP POLYMER 68UF 20% 20V SMD datasheet.pdf
500 TB SPRING PLUG F/NUT datasheet.pdf
350 TB PLU PLU WF HOOK/B datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER +/-12V 20W DIN datasheet.pdf
CRYSTAL 30.000 MHZ 8PF SMT datasheet.pdf