Vishay/Dale CRCW02011K40FNED
CRCW02011K40FNED picture photo
Mfg. Part Number
CRCW02011K40FNED
Brief Description
RES SMD 1.4K OHM 1% 1/20W 0201
Datasheet Download
CRCW02011K40FNED.pdf
Availability of CRCW02011K40FNED
QUANTITY
CRCW02011K40FNED Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW02011K40FNED
Internal Part NumberEIS-CRCW02011K40FNED
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.4k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.05W, 1/20W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0201 (0603 Metric)
Supplier Device Package0201 (0603 Metric)
Size / Dimension0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
Height0.011" (0.28mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW02011K40FNED
Related LinksCRCW0201, CRCW02011K40FNED Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW02011K40FNED Details Description
Related parts for CRCW02011K40FNED
CONN HEADER 1POS .100" SGL GOLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100PS .100 EYELET datasheet.pdf
RES 145 OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER 26POS 2MM R/A SOLDER datasheet.pdf
CAP TANT 22UF 16V 20% 1411 datasheet.pdf
RES 110 OHM 1% 1W AXIAL datasheet.pdf
CONN HDR 40POS 1.27MM datasheet.pdf
SAFETY LIGHT CURTAIN datasheet.pdf
ROTARY NON-CONTACT ANALOG SENSOR datasheet.pdf
CAP FILM 820NF 10% 63VDC RAD datasheet.pdf