Vishay/Dale CRCW02011K50JNED
CRCW02011K50JNED picture photo
Mfg. Part Number
CRCW02011K50JNED
Brief Description
RES SMD 1.5K OHM 5% 1/20W 0201
Datasheet Download
CRCW02011K50JNED.pdf
Availability of CRCW02011K50JNED
QUANTITY
CRCW02011K50JNED Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW02011K50JNED
Internal Part NumberEIS-CRCW02011K50JNED
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.5k
Tolerance±5%
Power (Watts)0.05W, 1/20W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0201 (0603 Metric)
Supplier Device Package0201 (0603 Metric)
Size / Dimension0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
Height0.011" (0.28mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW02011K50JNED
Related LinksCRCW0201, CRCW02011K50JNED Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW02011K50JNED Details Description
Related parts for CRCW02011K50JNED
Crystal 35.2512MHz 30ppm Series 40 Ohm -10°C - 70°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
RES SMD 909K OHM 0.5% 1/10W 0805 datasheet.pdf
CAP TANT 15UF 25V 20% 2312 datasheet.pdf
CAP FILM 35UF 5% 440VAC QC TERM datasheet.pdf
RES 20.5K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 80W datasheet.pdf
CAP CER 1UF 100V X5R 1812 datasheet.pdf
RES 31.6 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CBL RIBN 18COND 0.156 GRAY 100' datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 14POS GOLD datasheet.pdf
RES 222 OHM .3W .005% RADIAL datasheet.pdf