Vishay/Dale CRCW02011K82FKED
CRCW02011K82FKED picture photo
Mfg. Part Number
CRCW02011K82FKED
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 1.82K OHM 1% 1/20W 0201
Datasheet Download
CRCW02011K82FKED.pdf
Availability of CRCW02011K82FKED
QUANTITY
CRCW02011K82FKED Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW02011K82FKED
Internal Part NumberEIS-CRCW02011K82FKED
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package10,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRCW
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.82k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.05W, 1/20W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0201 (0603 Metric)
Supplier Device Package0201 (0603 Metric)
Size / Dimension0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
Height0.011" (0.28mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW02011K82FKED
Related LinksCRCW0201, CRCW02011K82FKED Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW02011K82FKED Details Description
Related parts for CRCW02011K82FKED
IC OPAMP JFET 4.2MHZ 8SO datasheet.pdf
CONN SSMA JACK STR 50 OHM SOLDER datasheet.pdf
CAP CER 0.033UF 1KV X7R 1825 datasheet.pdf
IC SDRAM 128MBIT 143MHZ 54TSOP datasheet.pdf
OSC CMOS PROG 3.3V OE SMD datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 61POS SKT datasheet.pdf
COMBO 47W1 M SOD G TIN datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 7 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
CONN MOD JACK 8P8C R/A SHIELDED datasheet.pdf
CAP ALUM 0.33UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
CAP CER 33PF 250V NP0 0805 datasheet.pdf
CONN DSUB 15POS H.D F R/A M3 datasheet.pdf