Vishay/Dale CRCW02011K91FNED
CRCW02011K91FNED picture photo
Mfg. Part Number
CRCW02011K91FNED
Brief Description
RES SMD 1.91K OHM 1% 1/20W 0201
Datasheet Download
CRCW02011K91FNED.pdf
Availability of CRCW02011K91FNED
QUANTITY
CRCW02011K91FNED Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW02011K91FNED
Internal Part NumberEIS-CRCW02011K91FNED
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.91k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.05W, 1/20W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0201 (0603 Metric)
Supplier Device Package0201 (0603 Metric)
Size / Dimension0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
Height0.011" (0.28mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW02011K91FNED
Related LinksCRCW0201, CRCW02011K91FNED Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW02011K91FNED Details Description
Related parts for CRCW02011K91FNED
DIODE ZENER ARRAY 39V SOT363 datasheet.pdf
IC SW REG CTRLR SYNC HIPWR 8SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
CAP ALUM 7400UF 200V SCREW datasheet.pdf
IC 8BIT 30MHZ INT REF ADC 28SSOP datasheet.pdf
CBL 35POS 0.5MM JMPR TYPE A 9" datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf
BERGSTIK datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X10MM R-TAB T412 datasheet.pdf
RES ARRAY 9 RES 220 OHM 10SRT datasheet.pdf