Vishay/Dale CRCW02011M40FNED
CRCW02011M40FNED picture photo
Mfg. Part Number
CRCW02011M40FNED
Brief Description
RES SMD 1.4M OHM 1% 1/20W 0201
Datasheet Download
CRCW02011M40FNED.pdf
Availability of CRCW02011M40FNED
QUANTITY
CRCW02011M40FNED Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW02011M40FNED
Internal Part NumberEIS-CRCW02011M40FNED
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.4M
Tolerance±1%
Power (Watts)0.05W, 1/20W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0201 (0603 Metric)
Supplier Device Package0201 (0603 Metric)
Size / Dimension0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
Height0.011" (0.28mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW02011M40FNED
Related LinksCRCW0201, CRCW02011M40FNED Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW02011M40FNED Details Description
Related parts for CRCW02011M40FNED
SWITCH PUSH DPST-NC 10A 110V datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 15 Position Free Hanging (In-Line) IDC, Ribbon Cable datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 63V SMD datasheet.pdf
CARDEDGE 70POS DUAL .100 GREEN datasheet.pdf
CONN RCPT 100POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
CONN DIN PLUG 96POS VERT GOLD datasheet.pdf
SWITCH DOOR NON-CONTACT 5M datasheet.pdf
RES 340 OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf