Vishay/Dale CRCW0201240RFKED
CRCW0201240RFKED picture photo
Mfg. Part Number
CRCW0201240RFKED
Brief Description
RES SMD 240 OHM 1% 1/20W 0201
Datasheet Download
CRCW0201240RFKED.pdf
Availability of CRCW0201240RFKED
QUANTITY
CRCW0201240RFKED Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW0201240RFKED
Internal Part NumberEIS-CRCW0201240RFKED
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)240
Tolerance±1%
Power (Watts)0.05W, 1/20W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0201 (0603 Metric)
Supplier Device Package0201 (0603 Metric)
Size / Dimension0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
Height0.011" (0.28mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW0201240RFKED
Related LinksCRCW0201, CRCW0201240RFKED Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW0201240RFKED Details Description
Related parts for CRCW0201240RFKED
CONN EDGECARD 48POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
INDICATOR 208-250 VAC NEON RED datasheet.pdf
CAP CER 0.012UF 50V NP0 1206 datasheet.pdf
RES SMD 4.12K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN RCPT 2 POS BOX MNT W/SKTS datasheet.pdf
RES 0.12 OHM 10W 5% AXIAL datasheet.pdf
OSC MEMS 4.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
RES 18.7 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CABLE 60COND 24AWG SHLD 1000' datasheet.pdf
CONN PLUG W/PINS datasheet.pdf
DIODE ZENER 27V 350MW SOT23-3 datasheet.pdf