Vishay/Dale CRCW02012K05FKED
CRCW02012K05FKED picture photo
Mfg. Part Number
CRCW02012K05FKED
Brief Description
RES SMD 2.05K OHM 1% 1/20W 0201
Datasheet Download
CRCW02012K05FKED.pdf
Availability of CRCW02012K05FKED
QUANTITY
CRCW02012K05FKED Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW02012K05FKED
Internal Part NumberEIS-CRCW02012K05FKED
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.05k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.05W, 1/20W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0201 (0603 Metric)
Supplier Device Package0201 (0603 Metric)
Size / Dimension0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
Height0.011" (0.28mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW02012K05FKED
Related LinksCRCW0201, CRCW02012K05FKED Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW02012K05FKED Details Description
Related parts for CRCW02012K05FKED
INDUCT ARRAY 2 COIL 300.42UH SMD datasheet.pdf
CONN HEADER 46POS 2MM R/A DL PCB datasheet.pdf
RES SMD 1.8K OHM 0.25% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN TERM SIAMEZE 18-34AWG .187 datasheet.pdf
IC FPGA 57 I/O 68PLCC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 75W datasheet.pdf
RES 499 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 30 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X10MM XCUT datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS INLINE PIN datasheet.pdf
CRYSTAL 32.000 MHZ 8PF SMT datasheet.pdf