Vishay/Dale CRCW020136K0FKED
CRCW020136K0FKED picture photo
Mfg. Part Number
CRCW020136K0FKED
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 36K OHM 1% 1/20W 0201
Datasheet Download
CRCW020136K0FKED.pdf
Availability of CRCW020136K0FKED
QUANTITY
CRCW020136K0FKED Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW020136K0FKED
Internal Part NumberEIS-CRCW020136K0FKED
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package10,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRCW
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)36k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.05W, 1/20W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0201 (0603 Metric)
Supplier Device Package0201 (0603 Metric)
Size / Dimension0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
Height0.011" (0.28mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW020136K0FKED
Related LinksCRCW0201, CRCW020136K0FKED Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW020136K0FKED Details Description
Related parts for CRCW020136K0FKED
ROUND STANDOFF 4-40 BRASS 1/2" datasheet.pdf
IC CPLD 256MC 15NS 208RQFP datasheet.pdf
CONN RCPT HM 88POS RT ANG 2MM datasheet.pdf
Connector Receptacle 12 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS .156 SQ WW datasheet.pdf
CAP CER 1200PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf
CONN PLUG 228POS .025 VERT SMD datasheet.pdf
RES 16.5 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC CPLD 512MC 10NS 352SBGA datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER 6-USP datasheet.pdf
CRYSTAL 40.000 MHZ 12PF SMT datasheet.pdf