Vishay/Dale CRCW02014K87FNED
CRCW02014K87FNED picture photo
Mfg. Part Number
CRCW02014K87FNED
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 4.87K OHM 1% 1/20W 0201
Datasheet Download
CRCW02014K87FNED.pdf
Availability of CRCW02014K87FNED
QUANTITY
CRCW02014K87FNED Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW02014K87FNED
Internal Part NumberEIS-CRCW02014K87FNED
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package10,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRCW
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)4.87k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.05W, 1/20W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0201 (0603 Metric)
Supplier Device Package0201 (0603 Metric)
Size / Dimension0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
Height0.011" (0.28mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW02014K87FNED
Related LinksCRCW0201, CRCW02014K87FNED Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW02014K87FNED Details Description
Related parts for CRCW02014K87FNED
DIODE ZENER 4.3V 150MW SMINI2 datasheet.pdf
CIR BRKR 16A 480VAC 65VDC datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 30V 1A SMB datasheet.pdf
TOOL HAND CRIMPER PNEUM datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 15V 1A DO214BA datasheet.pdf
SENS OPTO SLOT 3.18MM TRANS THRU datasheet.pdf
RES 120K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 100W datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 7A 250VAC 50VDC datasheet.pdf
CONN RCPT 16POS INLINE PIN datasheet.pdf