Vishay/Dale CRCW02014K99FNED
CRCW02014K99FNED picture photo
Mfg. Part Number
CRCW02014K99FNED
Brief Description
RES SMD 4.99K OHM 1% 1/20W 0201
Datasheet Download
CRCW02014K99FNED.pdf
Availability of CRCW02014K99FNED
QUANTITY
CRCW02014K99FNED Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW02014K99FNED
Internal Part NumberEIS-CRCW02014K99FNED
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)4.99k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.05W, 1/20W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0201 (0603 Metric)
Supplier Device Package0201 (0603 Metric)
Size / Dimension0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
Height0.011" (0.28mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW02014K99FNED
Related LinksCRCW0201, CRCW02014K99FNED Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW02014K99FNED Details Description
Related parts for CRCW02014K99FNED
POT 1K OHM 1W PLASTIC LINEAR datasheet.pdf
CONN EDGECARD 4POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
FUSE 275A 250V UL datasheet.pdf
CONN PLUG 37POS 30AWG 24IN datasheet.pdf
CONN PLUG 160POS .8MM FH 8H GOLD datasheet.pdf
MICROFIT 3.0 VERT SMT/CLIP DR datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 18AWG BLACK 250' datasheet.pdf
CONN SOCKET PGA 356POS GOLD datasheet.pdf
CAP CER 0.015UF 250V NP0 1206 datasheet.pdf
IC DSC 128KB datasheet.pdf
CAP FILM 33NF 10% 310VAC AXIAL datasheet.pdf