Vishay/Dale CRCW0201510RJNED
CRCW0201510RJNED picture photo
Mfg. Part Number
CRCW0201510RJNED
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 510 OHM 5% 1/20W 0201
Datasheet Download
CRCW0201510RJNED.pdf
Availability of CRCW0201510RJNED
QUANTITY
CRCW0201510RJNED Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW0201510RJNED
Internal Part NumberEIS-CRCW0201510RJNED
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package10,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRCW
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)510
Tolerance±5%
Power (Watts)0.05W, 1/20W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0201 (0603 Metric)
Supplier Device Package0201 (0603 Metric)
Size / Dimension0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
Height0.011" (0.28mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW0201510RJNED
Related LinksCRCW0201, CRCW0201510RJNED Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW0201510RJNED Details Description
Related parts for CRCW0201510RJNED
KIT REF DESIGN FOR AT90RF135602 datasheet.pdf
GND MICA FLUSH MNT INS W/14260 datasheet.pdf
CONN HOUSING 30POS DUAL 1.5MM datasheet.pdf
CAP CER 9PF 50V C0G RADIAL datasheet.pdf
RES 1.62K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
IC OPAMP GP 1.5MHZ RRO SC70-5 datasheet.pdf
RES SMD 100K OHM 5% 1/2W 2010 datasheet.pdf
SL-SMT 5.08/15/90 3.2SN BK datasheet.pdf
IDC PROTECTOR 13POS 24AWG datasheet.pdf
CONN EDGECARD 40POS .100" datasheet.pdf