Vishay/Dale CRCW020151K1FNED
CRCW020151K1FNED picture photo
Mfg. Part Number
CRCW020151K1FNED
Brief Description
RES SMD 51.1K OHM 1% 1/20W 0201
Datasheet Download
CRCW020151K1FNED.pdf
Availability of CRCW020151K1FNED
QUANTITY
CRCW020151K1FNED Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW020151K1FNED
Internal Part NumberEIS-CRCW020151K1FNED
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)51.1k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.05W, 1/20W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0201 (0603 Metric)
Supplier Device Package0201 (0603 Metric)
Size / Dimension0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
Height0.011" (0.28mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW020151K1FNED
Related LinksCRCW0201, CRCW020151K1FNED Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW020151K1FNED Details Description
Related parts for CRCW020151K1FNED
IC TX/RX RS-485 LO-SLEW 5V 8SOIC datasheet.pdf
CONN HEADR BRKWAY .100 24POS R/A datasheet.pdf
CAP CER 270PF 200V NP0 0805 datasheet.pdf
RES SMD 1.65K OHM 0.1% 1/3W 1210 datasheet.pdf
CAP CER 1800PF 3KV RADIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 150UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf
RES 931K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 6POS SKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 50W datasheet.pdf