Vishay/Dale CRCW0201560KFNED
CRCW0201560KFNED picture photo
Mfg. Part Number
CRCW0201560KFNED
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 560K OHM 1% 1/20W 0201
Datasheet Download
CRCW0201560KFNED.pdf
Availability of CRCW0201560KFNED
QUANTITY
CRCW0201560KFNED Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW0201560KFNED
Internal Part NumberEIS-CRCW0201560KFNED
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package10,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRCW
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)560k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.05W, 1/20W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0201 (0603 Metric)
Supplier Device Package0201 (0603 Metric)
Size / Dimension0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
Height0.011" (0.28mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW0201560KFNED
Related LinksCRCW0201, CRCW0201560KFNED Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW0201560KFNED Details Description
Related parts for CRCW0201560KFNED
CONN TERM CRIMP 22-30AWG 2.5MM datasheet.pdf
FIXED IND 27NH 300MA 800 MOHM datasheet.pdf
IC BUFFER DL NON-INV 6TSOP datasheet.pdf
IC TXRX RS485/422 10MBPS 8-SOIC datasheet.pdf
IC FPGA 158 I/O 208PQFP datasheet.pdf
KK 156 HDR ASSY RTAN TIN 13POS datasheet.pdf
Connector Socket 50 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
LINE CARD LCAS 2CH DUAL 44TQFP datasheet.pdf
RES SMD 12.3K OHM 0.1% 3/8W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 110POS .100" datasheet.pdf
TV 99C 97#22D 2#8(QUAD) SKT RE datasheet.pdf
WHT 2 POS RTN L PLS LGHT datasheet.pdf