Vishay/Dale CRCW0201665KFNED
CRCW0201665KFNED picture photo
Mfg. Part Number
CRCW0201665KFNED
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 665K OHM 1% 1/20W 0201
Datasheet Download
CRCW0201665KFNED.pdf
Availability of CRCW0201665KFNED
QUANTITY
CRCW0201665KFNED Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW0201665KFNED
Internal Part NumberEIS-CRCW0201665KFNED
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package10,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRCW
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)665k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.05W, 1/20W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0201 (0603 Metric)
Supplier Device Package0201 (0603 Metric)
Size / Dimension0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
Height0.011" (0.28mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW0201665KFNED
Related LinksCRCW0201, CRCW0201665KFNED Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW0201665KFNED Details Description
Related parts for CRCW0201665KFNED
CONN MOD PLUG 8P8C UNSHIELDED datasheet.pdf
CONN SMA PLUG STR 50 OHM SOLDER datasheet.pdf
RES SMD 680K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 25 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
CAP SQUARE INDICATOR AMBR CLR datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 66W datasheet.pdf