Vishay/Dale CRCW02016M81FNED
CRCW02016M81FNED picture photo
Mfg. Part Number
CRCW02016M81FNED
Brief Description
RES SMD 6.81M OHM 1% 1/20W 0201
Datasheet Download
CRCW02016M81FNED.pdf
Availability of CRCW02016M81FNED
QUANTITY
CRCW02016M81FNED Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW02016M81FNED
Internal Part NumberEIS-CRCW02016M81FNED
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)6.81M
Tolerance±1%
Power (Watts)0.05W, 1/20W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0201 (0603 Metric)
Supplier Device Package0201 (0603 Metric)
Size / Dimension0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
Height0.011" (0.28mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW02016M81FNED
Related LinksCRCW0201, CRCW02016M81FNED Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW02016M81FNED Details Description
Related parts for CRCW02016M81FNED
RES 3 OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 3KB OTP 18SOIC datasheet.pdf
FIXED IND 4.7MH 60MA 13.9 OHM datasheet.pdf
PHONO JACK 1POS R/A BLACK GOLD datasheet.pdf
IC TXRX RS-232 W/SHTDWN 20-SSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 75W datasheet.pdf