Vishay/Dale CRCW020178K7FKED
CRCW020178K7FKED picture photo
Mfg. Part Number
CRCW020178K7FKED
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 78.7K OHM 1% 1/20W 0201
Datasheet Download
CRCW020178K7FKED.pdf
Availability of CRCW020178K7FKED
QUANTITY
CRCW020178K7FKED Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW020178K7FKED
Internal Part NumberEIS-CRCW020178K7FKED
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package10,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRCW
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)78.7k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.05W, 1/20W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0201 (0603 Metric)
Supplier Device Package0201 (0603 Metric)
Size / Dimension0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
Height0.011" (0.28mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW020178K7FKED
Related LinksCRCW0201, CRCW020178K7FKED Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW020178K7FKED Details Description
Related parts for CRCW020178K7FKED
TERM BLOCK PLUG 5POS 7.62MM datasheet.pdf
IC BATTERY CHARGER LI+ 20-SSOP datasheet.pdf
IC MOSF DVR FULL BRIDGE 24TSSOP datasheet.pdf
TVS DIODE 60VWM 107VC SMA datasheet.pdf
RES SMD 160 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN RACK/PANEL 14POS 5A datasheet.pdf
TERM BLOCK RISING CLAMP 14POS datasheet.pdf
RES SMD 383 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
OSC XO 100.000MHZ LVDS SMD datasheet.pdf
OSC PROG 3.3V CML LOW 25PPM datasheet.pdf