Vishay/Dale CRCW020182K0FNED
CRCW020182K0FNED picture photo
Mfg. Part Number
CRCW020182K0FNED
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 82K OHM 1% 1/20W 0201
Datasheet Download
CRCW020182K0FNED.pdf
Availability of CRCW020182K0FNED
QUANTITY
CRCW020182K0FNED Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW020182K0FNED
Internal Part NumberEIS-CRCW020182K0FNED
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package10,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRCW
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)82k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.05W, 1/20W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0201 (0603 Metric)
Supplier Device Package0201 (0603 Metric)
Size / Dimension0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
Height0.011" (0.28mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW020182K0FNED
Related LinksCRCW0201, CRCW020182K0FNED Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW020182K0FNED Details Description
Related parts for CRCW020182K0FNED
CABLE FLAT FLEX 24POS 1MM 2" datasheet.pdf
FILTER LINE 25UH 0.5A HORIZONTAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 22POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CAP TANT 2.2UF 20V 10% AXIAL datasheet.pdf
IC CPU SUPERV 4K EEPROM 8-MSOP datasheet.pdf
FIREFLEX FIBERGLASS 1.75"RED 25' datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 22 Circuit 0.500" (12.70mm) datasheet.pdf
MINI CONVERTER USB TO RS-485 datasheet.pdf
CONN HDR 15POS 2.5MM STR TIN datasheet.pdf
CONNECTION ELEMENT 2POS SILVER datasheet.pdf
CAP CER 7.5PF 100V NP0 0402 datasheet.pdf