Vishay/Dale CRCW02018R20FXED
CRCW02018R20FXED picture photo
Mfg. Part Number
CRCW02018R20FXED
Brief Description
RES SMD 8.2 OHM 1% 1/20W 0201
Datasheet Download
CRCW02018R20FXED.pdf
Availability of CRCW02018R20FXED
QUANTITY
CRCW02018R20FXED Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW02018R20FXED
Internal Part NumberEIS-CRCW02018R20FXED
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)8.2
Tolerance±1%
Power (Watts)0.05W, 1/20W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient-200/ +400ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0201 (0603 Metric)
Supplier Device Package0201 (0603 Metric)
Size / Dimension0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
Height0.011" (0.28mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW02018R20FXED
Related LinksCRCW0201, CRCW02018R20FXED Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW02018R20FXED Details Description
Related parts for CRCW02018R20FXED
CONN TERM BLOCK PCB 5.0MM 2POS datasheet.pdf
TXRX 10/100 3.3V 48-SSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CAP ALUM 150UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 55POS WALLMNT PINS datasheet.pdf
CAP CER 270PF 50V U2J 0603 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 75W datasheet.pdf
RES 80.6K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 19POS SKT datasheet.pdf
DSUB PIN RR RELEASE CNTCT datasheet.pdf
M12 M PNL MLD REAR MT PG9 PIGT A datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 41POS PIN datasheet.pdf