Vishay/Dale CRCW020197R6FNED
CRCW020197R6FNED picture photo
Mfg. Part Number
CRCW020197R6FNED
Brief Description
RES SMD 97.6 OHM 1% 1/20W 0201
Datasheet Download
CRCW020197R6FNED.pdf
Availability of CRCW020197R6FNED
QUANTITY
CRCW020197R6FNED Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW020197R6FNED
Internal Part NumberEIS-CRCW020197R6FNED
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRCW
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)97.6
Tolerance±1%
Power (Watts)0.05W, 1/20W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0201 (0603 Metric)
Supplier Device Package0201 (0603 Metric)
Size / Dimension0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
Height0.011" (0.28mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW020197R6FNED
Related LinksCRCW0201, CRCW020197R6FNED Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW020197R6FNED Details Description
Related parts for CRCW020197R6FNED
DIODE ARRAY SCHOTTKY 30V TO262 datasheet.pdf
THERMISTOR NTC 33K OHM 5% datasheet.pdf
POT SLIDE 300K OHM .04W 20MM datasheet.pdf
SWITCH DIP 6POS HALF PITCH 24V datasheet.pdf
TAPE DBL COAT FOAM 12"X5YD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 75W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 4POS PIN datasheet.pdf
CAP ALUM 150UF 20% 6.3V RADIAL datasheet.pdf
DIODE ZENER 51V 3W DO216AA datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS CABLE SKT datasheet.pdf