Vishay/Dale CRCW040210K0FHEDP
CRCW040210K0FHEDP picture photo
Mfg. Part Number
CRCW040210K0FHEDP
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 10K OHM 1% 1/16W 0402
Datasheet Download
CRCW040210K0FHEDP.pdf
Availability of CRCW040210K0FHEDP
QUANTITY
CRCW040210K0FHEDP Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW040210K0FHEDP
Internal Part NumberEIS-CRCW040210K0FHEDP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRCW-P
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)10k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.016" (0.40mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW040210K0FHEDP
Related LinksCRCW0402, CRCW040210K0FHEDP Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW040210K0FHEDP Details Description
Related parts for CRCW040210K0FHEDP
CONN EDGECARD 30POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
BERGSTIK datasheet.pdf
CONN PLUG 55POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 5POS STR 7.62MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 50W datasheet.pdf
RES 6.81K OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 0.6NH 320MA 300 MOHM datasheet.pdf
IC DAC 16BIT DL 1GSPS 56VFQFPN datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X15MM L-TAB T766 datasheet.pdf
CAP CER 360PF 200V NP0 0805 datasheet.pdf