Vishay/Dale CRCW040213K3FKED
CRCW040213K3FKED picture photo
Mfg. Part Number
CRCW040213K3FKED
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 13.3K OHM 1% 1/16W 0402
Datasheet Download
CRCW040213K3FKED.pdf
Availability of CRCW040213K3FKED
QUANTITY
CRCW040213K3FKED Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW040213K3FKED
Internal Part NumberEIS-CRCW040213K3FKED
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package10,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRCW
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)13.3k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.016" (0.40mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW040213K3FKED
Related LinksCRCW0402, CRCW040213K3FKED Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW040213K3FKED Details Description
Related parts for CRCW040213K3FKED
FIXED IND 4.7UH 1.5A 90 MOHM SMD datasheet.pdf
RES SMD 348 OHM 0.05% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 50W datasheet.pdf
UMMQ-1000-0500-D datasheet.pdf
FRONT PANEL KIT 6U 5HP FOR VME datasheet.pdf
IC OSC CLOCK QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .100" datasheet.pdf
CONN HDR 2MM datasheet.pdf