Vishay/Dale CRCW0402147KFKED
CRCW0402147KFKED picture photo
Mfg. Part Number
CRCW0402147KFKED
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 147K OHM 1% 1/16W 0402
Datasheet Download
CRCW0402147KFKED.pdf
Availability of CRCW0402147KFKED
QUANTITY
CRCW0402147KFKED Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW0402147KFKED
Internal Part NumberEIS-CRCW0402147KFKED
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package10,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRCW
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)147k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.016" (0.40mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW0402147KFKED
Related LinksCRCW0402, CRCW0402147KFKED Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW0402147KFKED Details Description
Related parts for CRCW0402147KFKED
IC REG LDO 5V 0.25A 6WSON datasheet.pdf
FILTER LINE 10UH 3A VERTICAL datasheet.pdf
RES SMD 110 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CAP TANT 0.47UF 10V 20% 0603 datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 15 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
RES 37.4 OHM 1% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
RES 4.75K OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 0.68UF 25V JB 0805 datasheet.pdf