Vishay/Dale CRCW040214K0FHEDP
CRCW040214K0FHEDP picture photo
Mfg. Part Number
CRCW040214K0FHEDP
Brief Description
RES SMD 14K OHM 1% 1/16W 0402
Datasheet Download
CRCW040214K0FHEDP.pdf
Availability of CRCW040214K0FHEDP
QUANTITY
CRCW040214K0FHEDP Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW040214K0FHEDP
Internal Part NumberEIS-CRCW040214K0FHEDP
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRCW-P
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)14k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.016" (0.40mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW040214K0FHEDP
Related LinksCRCW0402, CRCW040214K0FHEDP Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW040214K0FHEDP Details Description
Related parts for CRCW040214K0FHEDP
CAP ARRAY 2.2UF 6.3V X5R 0805 datasheet.pdf
POWER STRIP 11" 20A 4OUT 6'CR datasheet.pdf
CONN SOCKET .4MM 24POS SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 50W datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .100" datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X10MM R-TAB T766 datasheet.pdf
DIODE ZENER 3.9V 200MW SOD323 datasheet.pdf
CONN BARRIER STRIP 9CIRC .375 datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 800V 8A TO220AC datasheet.pdf