Vishay/Dale CRCW040215K0DKEDP
CRCW040215K0DKEDP picture photo
Mfg. Part Number
CRCW040215K0DKEDP
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 15K OHM 0.5% 1/16W 0402
Datasheet Download
CRCW040215K0DKEDP.pdf
Availability of CRCW040215K0DKEDP
QUANTITY
CRCW040215K0DKEDP Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW040215K0DKEDP
Internal Part NumberEIS-CRCW040215K0DKEDP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRCW-P
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)15k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.016" (0.40mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW040215K0DKEDP
Related LinksCRCW0402, CRCW040215K0DKEDP Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW040215K0DKEDP Details Description
Related parts for CRCW040215K0DKEDP
IC VREF SHUNT 5V TO92-3 datasheet.pdf
RES 9.1M OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 0.24 OHM 5% 1W J LEAD datasheet.pdf
IC REG LDO 1.2V 1.5A SPAK-5 datasheet.pdf
IC REG CTRLR BUCK PWM VM 14-SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS .125 EXTEND datasheet.pdf
BOARD EVALUATION FOR ADM1073 datasheet.pdf
RES SMD 6.98K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 1 OHM 1/2W 2516 WIDE datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X10MM L-TAB T766 datasheet.pdf
SCR 1200V 2000A B-PUK datasheet.pdf
IC MOD REG BUCK BOOST 36V 121BGA datasheet.pdf