Vishay/Dale CRCW040215K0DKEDP
CRCW040215K0DKEDP picture photo
Mfg. Part Number
CRCW040215K0DKEDP
Brief Description
RES SMD 15K OHM 0.5% 1/16W 0402
Datasheet Download
CRCW040215K0DKEDP.pdf
Availability of CRCW040215K0DKEDP
QUANTITY
CRCW040215K0DKEDP Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW040215K0DKEDP
Internal Part NumberEIS-CRCW040215K0DKEDP
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRCW-P
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)15k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.016" (0.40mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW040215K0DKEDP
Related LinksCRCW0402, CRCW040215K0DKEDP Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW040215K0DKEDP Details Description
Related parts for CRCW040215K0DKEDP
CONN PC PIN CIRC .094DIA TINLEAD datasheet.pdf
IC RTC CLK/CALENDAR I2C 14-SOP datasheet.pdf
IGBT 600V 60A 220W TO247AD datasheet.pdf
LABEL ID PRODUCT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 250W datasheet.pdf
RES 68.1 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NO 1A 120V datasheet.pdf
RES ARRAY 10 RES 10K OHM 20SOIC datasheet.pdf
CONN HDR 31POS 2.54 WIRE WRAP datasheet.pdf