Vishay/Dale CRCW040215K0FKEE
CRCW040215K0FKEE picture photo
Mfg. Part Number
CRCW040215K0FKEE
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 15K OHM 1% 1/16W 0402
Datasheet Download
CRCW040215K0FKEE.pdf
Availability of CRCW040215K0FKEE
QUANTITY
CRCW040215K0FKEE Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW040215K0FKEE
Internal Part NumberEIS-CRCW040215K0FKEE
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package50,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRCW
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)15k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.016" (0.40mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW040215K0FKEE
Related LinksCRCW0402, CRCW040215K0FKEE Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW040215K0FKEE Details Description
Related parts for CRCW040215K0FKEE
TRANS 2NPN 60V 2A SM8 datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 6POS R/A 3.81MM datasheet.pdf
IMPACT BP 4X16 GR SN/PB datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 200W datasheet.pdf
RES 36.5 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 8POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf
CONN PNL MNT RCPT 6SKT SLD CUP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .100" datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 6POS WALL MNT SKT datasheet.pdf
RES 820K OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 12POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf