Vishay/Dale CRCW0402162RFKED
CRCW0402162RFKED picture photo
Mfg. Part Number
CRCW0402162RFKED
Brief Description
RES SMD 162 OHM 1% 1/16W 0402
Datasheet Download
CRCW0402162RFKED.pdf
Availability of CRCW0402162RFKED
QUANTITY
CRCW0402162RFKED Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW0402162RFKED
Internal Part NumberEIS-CRCW0402162RFKED
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package10,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRCW
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)162
Tolerance±1%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.016" (0.40mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW0402162RFKED
Related LinksCRCW0402, CRCW0402162RFKED Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW0402162RFKED Details Description
Related parts for CRCW0402162RFKED
RES SMD 107K OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf
CONN PLUG HOUSING 3POS SGL 4.2MM datasheet.pdf
SCR SEN 400V .8A 50 UA TO92 T/B datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 21 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 75W datasheet.pdf
RES CHAS MNT 200 OHM 1% 5W datasheet.pdf
TERMINAL END PLATE 2MM DRK BEIGE datasheet.pdf