Vishay/Dale CRCW0402165KFKED
CRCW0402165KFKED picture photo
Mfg. Part Number
CRCW0402165KFKED
Brief Description
RES SMD 165K OHM 1% 1/16W 0402
Datasheet Download
CRCW0402165KFKED.pdf
Availability of CRCW0402165KFKED
QUANTITY
CRCW0402165KFKED Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW0402165KFKED
Internal Part NumberEIS-CRCW0402165KFKED
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package10,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRCW
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)165k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.016" (0.40mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW0402165KFKED
Related LinksCRCW0402, CRCW0402165KFKED Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW0402165KFKED Details Description
Related parts for CRCW0402165KFKED
BOARD EVALUATION FOR AD9959 datasheet.pdf
TRANSFORMER AUDIO 600CT/3.2 datasheet.pdf
30 AU DUAL QKE II LOW PR-O datasheet.pdf
IC LED Driver Linear 120mA Signage 16-PDIP datasheet.pdf
CONN HEADR 40POS .100" DUAL ROW datasheet.pdf
RES SMD 0.82 OHM 1% 1/8W 0402 datasheet.pdf
TRANS PREBIAS DUAL PNP SMINI6 datasheet.pdf
FIXED IND 33UH 202MA 1.72 OHM datasheet.pdf