Vishay/Dale CRCW0402174KDHEDP
CRCW0402174KDHEDP picture photo
Mfg. Part Number
CRCW0402174KDHEDP
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 174K OHM 0.5% 1/16W 0402
Datasheet Download
CRCW0402174KDHEDP.pdf
Availability of CRCW0402174KDHEDP
QUANTITY
CRCW0402174KDHEDP Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW0402174KDHEDP
Internal Part NumberEIS-CRCW0402174KDHEDP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRCW-P
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)174k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.016" (0.40mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW0402174KDHEDP
Related LinksCRCW0402, CRCW0402174KDHEDP Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW0402174KDHEDP Details Description
Related parts for CRCW0402174KDHEDP
RES SMD 44.2K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 8KB OTP 44MQFP datasheet.pdf
RES SMD 174 OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
CAP TANT 47UF 20V 10% 2917 datasheet.pdf
IC DATA SELECTOR/MUX SGL 16SOIC datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 2POS R/A 3.5MM datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
IC OPAMP DIFF 27MHZ RRO 8SOIC datasheet.pdf
HEATSINK ANOD ALUM SOT-32/TO-220 datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V 0.3A 8LFCSP datasheet.pdf