Vishay/Dale CRCW04021R54FNED
CRCW04021R54FNED picture photo
Mfg. Part Number
CRCW04021R54FNED
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 1.54 OHM 1% 1/16W 0402
Datasheet Download
CRCW04021R54FNED.pdf
Availability of CRCW04021R54FNED
QUANTITY
CRCW04021R54FNED Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW04021R54FNED
Internal Part NumberEIS-CRCW04021R54FNED
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package10,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRCW
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.54
Tolerance±1%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.016" (0.40mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW04021R54FNED
Related LinksCRCW0402, CRCW04021R54FNED Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW04021R54FNED Details Description
Related parts for CRCW04021R54FNED
CONN HEADER 2POS 2MM R/A GOLD datasheet.pdf
MOSFET N-CH 30V 2A TSMT5 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS R/A .050 DIP datasheet.pdf
RES SMD 27K OHM 5% 1/2W 2010 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 400W datasheet.pdf
FFC 0.50 TYPE D 33 CKTS LGT 305 datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 250V SNAP datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
CONN RCPT 8+PE PNL MNT SKT CRIMP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS .100" datasheet.pdf
CAP CER 0.68UF 200V X7R 2220 datasheet.pdf