Vishay/Dale CRCW04021R96FNED
CRCW04021R96FNED picture photo
Mfg. Part Number
CRCW04021R96FNED
Brief Description
RES SMD 1.96 OHM 1% 1/16W 0402
Datasheet Download
CRCW04021R96FNED.pdf
Availability of CRCW04021R96FNED
QUANTITY
CRCW04021R96FNED Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW04021R96FNED
Internal Part NumberEIS-CRCW04021R96FNED
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRCW
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.96
Tolerance±1%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.016" (0.40mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW04021R96FNED
Related LinksCRCW0402, CRCW04021R96FNED Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW04021R96FNED Details Description
Related parts for CRCW04021R96FNED
TERM BLOCK HDR 2POS R/A 5.08MM datasheet.pdf