Vishay/Dale CRCW040220K0FHEDP
CRCW040220K0FHEDP picture photo
Mfg. Part Number
CRCW040220K0FHEDP
Brief Description
RES SMD 20K OHM 1% 1/16W 0402
Datasheet Download
CRCW040220K0FHEDP.pdf
Availability of CRCW040220K0FHEDP
QUANTITY
CRCW040220K0FHEDP Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW040220K0FHEDP
Internal Part NumberEIS-CRCW040220K0FHEDP
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRCW-P
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)20k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.016" (0.40mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW040220K0FHEDP
Related LinksCRCW0402, CRCW040220K0FHEDP Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW040220K0FHEDP Details Description
Related parts for CRCW040220K0FHEDP
IC MCU 16BIT 16KB FLASH 64LQFP datasheet.pdf
IC ENCORE XP MCU FLASH 4K 20DIP datasheet.pdf
CONN RCPT .100" 13POS SNGL GOLD datasheet.pdf
SHORT PARTITION 464-SP-12 datasheet.pdf
CONN D-SUB PLUG 50POS CRIMP datasheet.pdf
IC FILTER LOWPASS 8-DIP datasheet.pdf
CAP CER 150PF 200V X7R RADIAL datasheet.pdf
FIXED IND 22MH 37MA 274 OHM SMD datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER 6-USP datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X20MM L-TAB T412 datasheet.pdf
CAP FILM 360PF 10% 630VDC AXIAL datasheet.pdf
IC PROM SER C-TEMP 3.3V 44-PLCC datasheet.pdf