Vishay/Dale CRCW040221K5FHEDP
CRCW040221K5FHEDP picture photo
Mfg. Part Number
CRCW040221K5FHEDP
Brief Description
RES SMD 21.5K OHM 1% 1/16W 0402
Datasheet Download
CRCW040221K5FHEDP.pdf
Availability of CRCW040221K5FHEDP
QUANTITY
CRCW040221K5FHEDP Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW040221K5FHEDP
Internal Part NumberEIS-CRCW040221K5FHEDP
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRCW-P
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)21.5k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.016" (0.40mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW040221K5FHEDP
Related LinksCRCW0402, CRCW040221K5FHEDP Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW040221K5FHEDP Details Description
Related parts for CRCW040221K5FHEDP
IC OPAMP GP 500KHZ 8SIP datasheet.pdf
DIODE ZENER 20V 500MW DO35 datasheet.pdf
IC REG MULT CONFIG 3.3V 3A TO220 datasheet.pdf
IC SWITCH DUAL DPST 16SOIC datasheet.pdf
RES SMD 39K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 300W datasheet.pdf
FULLY POTTED LIMIT SWES datasheet.pdf
TVS DIODE 12VWM 55VC 0201 datasheet.pdf
RES 15.8K OHM 1/2W 0.5% AXIAL datasheet.pdf