Vishay/Dale CRCW0402221KFKED
CRCW0402221KFKED picture photo
Mfg. Part Number
CRCW0402221KFKED
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 221K OHM 1% 1/16W 0402
Datasheet Download
CRCW0402221KFKED.pdf
Availability of CRCW0402221KFKED
QUANTITY
CRCW0402221KFKED Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW0402221KFKED
Internal Part NumberEIS-CRCW0402221KFKED
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package10,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRCW
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)221k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.016" (0.40mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW0402221KFKED
Related LinksCRCW0402, CRCW0402221KFKED Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW0402221KFKED Details Description
Related parts for CRCW0402221KFKED
RES SMD 30.9K OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 200V 1A SMB datasheet.pdf
CAP CER 68PF 3KV C0G 1808 datasheet.pdf
CONN HEADER 23POS .100" R/A GOLD datasheet.pdf
CAP CER 2200PF 1KV Y5V RADIAL datasheet.pdf
CAP CER 3.3PF 50V S2H 0603 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 75W datasheet.pdf
CONN RCPT 16POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
JTV RELAY 1 FORM C 15V datasheet.pdf