Vishay/Dale CRCW0402249KFKED
CRCW0402249KFKED picture photo
Mfg. Part Number
CRCW0402249KFKED
Brief Description
RES SMD 249K OHM 1% 1/16W 0402
Datasheet Download
CRCW0402249KFKED.pdf
Availability of CRCW0402249KFKED
QUANTITY
CRCW0402249KFKED Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW0402249KFKED
Internal Part NumberEIS-CRCW0402249KFKED
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRCW
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)249k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.016" (0.40mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW0402249KFKED
Related LinksCRCW0402, CRCW0402249KFKED Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW0402249KFKED Details Description
Related parts for CRCW0402249KFKED
DIODE BRDG 3PHS 1600V 100A INTPK datasheet.pdf
IC VOLT DETECTOR LP 4.39V SC70-3 datasheet.pdf
OPTOISO 2.5KV TRI-STATE 8DIP GW datasheet.pdf
CONN FAX MOD SOCKET 124PS GOLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 100W datasheet.pdf
ROUND SPACER #4 PVC 11.18MM datasheet.pdf
HAR-BUS HM PRESS-IN DIE LOWER datasheet.pdf
IC MCU 32BIT CORTEX datasheet.pdf
IC USB POWER SWITCH SOT25 datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X25MM R-TAB T766 datasheet.pdf
CONN MOD JACK 8P8C R/A SHIELDED datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 1.8-3.3V 2W datasheet.pdf