Vishay/Dale CRCW0402270KJNED
CRCW0402270KJNED picture photo
Mfg. Part Number
CRCW0402270KJNED
Brief Description
RES SMD 270K OHM 5% 1/16W 0402
Datasheet Download
CRCW0402270KJNED.pdf
Availability of CRCW0402270KJNED
QUANTITY
CRCW0402270KJNED Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW0402270KJNED
Internal Part NumberEIS-CRCW0402270KJNED
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRCW
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)270k
Tolerance±5%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.016" (0.40mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW0402270KJNED
Related LinksCRCW0402, CRCW0402270KJNED Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW0402270KJNED Details Description
Related parts for CRCW0402270KJNED
CONN HEADR BRKWAY .100 24POS STR datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100POS .125 SQ WW datasheet.pdf
RES 9.76K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
SENSOR 1500PSI M10-1.25 6H 20MA datasheet.pdf
CONN RCPT 2POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 150W datasheet.pdf
RES SMD 1.05KOHM 0.1% 0.15W 0805 datasheet.pdf
CONN HDR 18POS 1.27MM SMD datasheet.pdf
FIXED IND 10UH 420MA 1.1 OHM TH datasheet.pdf
TVS DIODE 90VWM 146VC DO-214AB datasheet.pdf
CIRCUIT BRKR MAG-HYDR LEVER 100A datasheet.pdf