Vishay/Dale CRCW0402270KJNED
CRCW0402270KJNED picture photo
Mfg. Part Number
CRCW0402270KJNED
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 270K OHM 5% 1/16W 0402
Datasheet Download
CRCW0402270KJNED.pdf
Availability of CRCW0402270KJNED
QUANTITY
CRCW0402270KJNED Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW0402270KJNED
Internal Part NumberEIS-CRCW0402270KJNED
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package10,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRCW
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)270k
Tolerance±5%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.016" (0.40mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW0402270KJNED
Related LinksCRCW0402, CRCW0402270KJNED Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW0402270KJNED Details Description
Related parts for CRCW0402270KJNED
IC PROGRAM 5.000V RESET SOT23-5 datasheet.pdf
CONV DC/DC 12V 1.6A SMD 12-SIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS DIP .125 SLD datasheet.pdf
IC TRPL DIFF TXRX 20-SOIC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 25W datasheet.pdf
CAP CER 1UF 25V X7R 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS .100" datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS INLINE PIN datasheet.pdf
XLAMP CXA LED WHITE datasheet.pdf
500 TB PLU PLU WF HOOK/E datasheet.pdf
RES SMD 39.7K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf