Vishay/Dale CRCW0402274KFKEE
CRCW0402274KFKEE picture photo
Mfg. Part Number
CRCW0402274KFKEE
Brief Description
RES SMD 274K OHM 1% 1/16W 0402
Datasheet Download
CRCW0402274KFKEE.pdf
Availability of CRCW0402274KFKEE
QUANTITY
CRCW0402274KFKEE Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW0402274KFKEE
Internal Part NumberEIS-CRCW0402274KFKEE
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package50,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRCW
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)274k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.016" (0.40mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW0402274KFKEE
Related LinksCRCW0402, CRCW0402274KFKEE Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW0402274KFKEE Details Description
Related parts for CRCW0402274KFKEE
RES SMD 0.01 OHM 1% 2W 2512 datasheet.pdf
CAP FILM 0.22UF 10% 250VDC AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 55POS STRGHT SCKT datasheet.pdf
CONN PLUG 35POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf
IC FPGA 331 I/O 484BGA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 200W datasheet.pdf
CAP CER 2200PF 6.3V Y5V 0201 datasheet.pdf