Vishay/Dale CRCW040227K4FHEDP
CRCW040227K4FHEDP picture photo
Mfg. Part Number
CRCW040227K4FHEDP
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 27.4K OHM 1% 1/16W 0402
Datasheet Download
CRCW040227K4FHEDP.pdf
Availability of CRCW040227K4FHEDP
QUANTITY
CRCW040227K4FHEDP Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW040227K4FHEDP
Internal Part NumberEIS-CRCW040227K4FHEDP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRCW-P
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)27.4k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.016" (0.40mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW040227K4FHEDP
Related LinksCRCW0402, CRCW040227K4FHEDP Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW040227K4FHEDP Details Description
Related parts for CRCW040227K4FHEDP
RES SMD 51.1 OHM 1% 3/4W 2010 datasheet.pdf
CAP ALUM 1000UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.01A 32V datasheet.pdf
SENSOR FORCE/PRES 0-10PSIG 10VDC datasheet.pdf
RES SMD 953K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
FUSE BLOCK CART 600V 30A CHASSIS datasheet.pdf
CONN SEC II 25 POS W/ LATCH datasheet.pdf
RES 264 OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 24POS WALL MNT W/SKTS datasheet.pdf
OMNIMARKER SANITARY 162 datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 62 Position Free Hanging (In-Line) Solder datasheet.pdf
CAP 56 UF 20% 25 V datasheet.pdf