Vishay/Dale CRCW040227K4FKEE
CRCW040227K4FKEE picture photo
Mfg. Part Number
CRCW040227K4FKEE
Brief Description
RES SMD 27.4K OHM 1% 1/16W 0402
Datasheet Download
CRCW040227K4FKEE.pdf
Availability of CRCW040227K4FKEE
QUANTITY
CRCW040227K4FKEE Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW040227K4FKEE
Internal Part NumberEIS-CRCW040227K4FKEE
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package50,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRCW
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)27.4k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.016" (0.40mm)