Vishay/Dale CRCW0402294RFKED
CRCW0402294RFKED picture photo
Mfg. Part Number
CRCW0402294RFKED
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 294 OHM 1% 1/16W 0402
Datasheet Download
CRCW0402294RFKED.pdf
Availability of CRCW0402294RFKED
QUANTITY
CRCW0402294RFKED Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW0402294RFKED
Internal Part NumberEIS-CRCW0402294RFKED
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package10,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRCW
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)294
Tolerance±1%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.016" (0.40mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW0402294RFKED
Related LinksCRCW0402, CRCW0402294RFKED Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW0402294RFKED Details Description
Related parts for CRCW0402294RFKED
RES SMD 12 OHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES SMD 301 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
MOD PWR ENTRY INLET FILTERED 4A datasheet.pdf
CONN TNC JACK STR 50 OHM SOLDER datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 25W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 100W datasheet.pdf
Crystal 14.31818MHz 20ppm 13pF 50 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
1.27MM 25DEG REV DDR DIMM datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SP3T 5A 120V datasheet.pdf