Vishay/Dale CRCW04022M61FKED
CRCW04022M61FKED picture photo
Mfg. Part Number
CRCW04022M61FKED
Brief Description
RES SMD 2.61M OHM 1% 1/16W 0402
Datasheet Download
CRCW04022M61FKED.pdf
Availability of CRCW04022M61FKED
QUANTITY
CRCW04022M61FKED Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW04022M61FKED
Internal Part NumberEIS-CRCW04022M61FKED
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRCW
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.61M
Tolerance±1%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.016" (0.40mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW04022M61FKED
Related LinksCRCW0402, CRCW04022M61FKED Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW04022M61FKED Details Description
Related parts for CRCW04022M61FKED
JUMPER-H1503TR/A3049R/X 12" datasheet.pdf
CONN HEADR BRKWAY .100 31POS STR datasheet.pdf
Connector Header 6 Position 0.100" (2.54mm) Tin Surface Mount datasheet.pdf
RES SMD 210K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC SRAM 1MBIT 10NS 32TSOP datasheet.pdf
HEADER PRESS-FIT TYPE B 95POS datasheet.pdf
CONN HEADER VERT 12POS TIN datasheet.pdf
WB SIDRTRY BTMXIT 3.0M CABLE datasheet.pdf
A22TK-2RL-21-01 datasheet.pdf
HD 38999 121C 121#23 PIN RECP datasheet.pdf
12- and 14-Bit Hybrid Synchro/ Resolver-to-Digital Converters IC datasheet.pdf
50 Hz to 2.7 GHz 60 dB TruPwr⑩ Detector IC datasheet.pdf