Vishay/Dale CRCW04022R20FNED
CRCW04022R20FNED picture photo
Mfg. Part Number
CRCW04022R20FNED
Brief Description
RES SMD 2.2 OHM 1% 1/16W 0402
Datasheet Download
CRCW04022R20FNED.pdf
Availability of CRCW04022R20FNED
QUANTITY
CRCW04022R20FNED Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW04022R20FNED
Internal Part NumberEIS-CRCW04022R20FNED
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package10,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRCW
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.2
Tolerance±1%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.016" (0.40mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW04022R20FNED
Related LinksCRCW0402, CRCW04022R20FNED Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW04022R20FNED Details Description
Related parts for CRCW04022R20FNED
IC CODEC S/PDIF RCVR 64LQFP datasheet.pdf
IC PFC CTRLR AVERAGE CURR 16SOIC datasheet.pdf
CAP CER 10PF 50V 0606 datasheet.pdf
CAP FILM 0.12UF 3% 630VDC RADIAL datasheet.pdf
DISPLAY 1DGT RED LC 0.80" CCRLD datasheet.pdf
RES 0.243 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN FFC BOTTOM 40POS 0.50MM R/A datasheet.pdf